
Półwysep Snaefellsnes położony na zachodzie Islandii, nazywany jest często „Islandią w miniaturze”. Dlaczego? Ponieważ na jego niewielkim obszarze można zobaczyć niemal wszystkie krajobrazy, z których słynie wyspa: wulkany, lodowce, czarne plaże, malownicze klify oraz urocze wioski rybackie. Dzięki tej różnorodności Półwysep Snaefellsnes jest doskonałym miejscem na jednodniowe wycieczki.
Półwysep Snaefellsnes – najważniejsze informacje
Gdzie spać na półwyspie Snaefellsnes?

Polecam Wam świetny guesthouse, w której mamy prywatną łazienkę i mega wyposażoną kuchnią. A do tego z okien widok na górę Kirkjufell.
Półwysep Snaefellsnes – co zobaczyć
Półwysep Snaefellsnes – Góra Kirkjufell
Góra Kirkjufell o wysokości 463 m n.p.m.jest znana jako „Góra Kościelna” ze względu na swój charakterystyczny, przypominający kształtem iglicę kościelną szczyt. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej fotografowanych gór na Islandii.
No i jest to nie lada gratka dla fanów „Gry o Tron”. Góra pojawia się kilka razy w serialu. Rozpoznajecie? 😊
Również wspinaczka na szczyt Kirkjufell jest możliwa, ale wymaga odpowiedniego przygotowania, doświadczenia i ostrożności. Góra Kirkjufell jest znana ze swojej niezwykle stromej i wymagającej trasy, która nie jest odpowiednia dla początkujących.
Tuż obok mamy również malowniczy wodospad Kirkjufellsfoss. Jest łatwo dostępny z pobliskiej drogi, a w okolicy znajduje się ścieżka, którą można dojść do platform widokowych.


Półwysep Snaefellsnes – Plaża Ytri Tunga
Ytri-Tunga znajduje się około 170 km od Reykjavíku, co oznacza około 2 godzin jazdy samochodem. Najlepiej zaplanować wycieczkę z samego rana, aby móc cieszyć się widokami półwyspu Snaefellsnes bez niepotrzebnej spiny.
Plaża ta słynie z możliwości obserwacji fok w naturalnym środowisku. W przeciwieństwie do innych islandzkich plaż pokrytych czarnych piaskiem Ytri Tunga ma piaszczyste i kamieniste tereny. Sprawia to, że jest niezwykle malownicza. Oprócz fok plaża oferuje piękne widoki na otwarty ocean, a przy dobrej pogodzie można podziwiać wspaniałą panoramę półwyspu.
Foki można zobaczyć wylegujące się na skałkach lub pływające w wodzie niedaleko brzegu. Są tutaj przez cały rok, ale najwięcej z nich pojawia się latem (od czerwca do sierpnia).
Ale ja będąc w marcu również widziałam kilka, więc to już zależy tylko od naszego szczęścia.
Plusem jest to, że nie jest to mocno zatłoczone miejsce w porównaniu do innych islandzkich atrakcji. Dlatego możecie chwilę odetchnąć. 😊
Za parking zapłacimy 650 koron islandzkich, czyli ok. 19,5 zł.

Park Narodowy Snæfellsjökull
Na Islandii mamy trzy główne parki narodowe: Park Narodowy Þingvellir, Park Narodowy Vatnajökull oraz Park Narodowy Snæfellsjökull, który znajduje się na półwyspie Snaefellsnes.
Jest najmłodszym z nich, został założony w 2001 roku w celu ochrony unikalnego krajobrazu oraz bogatej flory i fauny w okolicach legendarnego lodowca Snæfellsjökull. Lodowiec ten wznosi się na wysokość 1,446 metrów i zobaczymy go z Reykjavíku podczas ładnego dnia, mimo że dzieli je około 120 km. Sławę zyskał również dzięk książce „Podróż do wnętrza Ziemi” autorstwa Juliusza Verne’a. Opisywany jest w niej jako wejście do podziemnego świata.
Cały park obejmuje powierzchnię około 170 km².
Co polecam zobaczyć oprócz lodowca?
- Krater Saxhóll, który znajduje się na wysokości około 100 metrów nad poziomem morza i jest pozostałością po erupcjach sprzed tysięcy lat. Dojście do niego jest stosunkowo łatwe, ponieważ na sam szczyt prowadzą nas metalowe schody, więc dojście zajmie nam kilka minut.
- Zatokę Dritvík, gdzie niegdyś tętnił życiem port rybacki i niezwykłą czarną plażę Djúpalónssandur. Na plaży znajdują się również szczątki brytyjskiego statku rybackiego Epine GY7, który rozbił się tutaj w 1948 roku. Pozostałości wraku, wciąż rozrzucone po plaży, są przypomnieniem o niebezpiecznych warunkach na morzu i o tragedii, która się tu wydarzyła.
- Podziemną jaskinię lawową Vatnshellir, gdzie można zejść głęboko pod ziemię i zobaczyć imponujące formacje lawowe, koszt to ok. 140 zł dla osoby dorosłej.


Krater Eldborg
Na zachodnim wybrzeżu półwyspu położony jest jeden z najbardziej imponujących wulkanicznych kraterów na Islandii. Jego nazwa pochodzi od islandzkich słów „eld” (ogień) i „borg” (twierdza), co odnosi się do kształtu krateru przypominającego fortecę zbudowaną z lawy.
Eldborg jest stosunkowo dobrze zachowanym wulkanem o średnicy około 200 metrów. Prowadzi do niego łatwy i komfortowy szlak, który przebiega przez rozległe pole lawowe Eldborgarhraun, oferując piękne widoki na okoliczną wulkaniczną scenerię. Trasa ma długość około 3 km w obie strony, a czas przejścia to zazwyczaj 1,5 do 2 godzin.

Stykkishólmur
Stykkishólmur to malownicze, nadmorskie miasteczko położone na północnym wybrzeżu półwyspu Snæfellsnes. Pełno tu kolorowych domków, ciekawej historii i przepięknych widoków na okoliczne wyspy oraz fiordy. Jest także doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji i rejsów po zatoce Breiðafjörður.
Półwysep Snaefellsnes jednodniowa wycieczka zorganizowana
Jeżeli nie macie auta, albo chcecie odpocząć jednego dzień od prowadzenia go to organizowane są też wycieczki, gdzie podczas jednego dnia zobaczycie większość atrakcji półwyspu.
Zatrzymaciecie się przy górze Kirkjufell, czarnej plaży Djúpalónssandur, odwiedzić urokliwe Arnarstapi i wypatrywać fok na plaży Ytri Tunga. Wrażenie robi również majestatyczny lodowiec Snæfellsjökull oraz słynny Czarny Kościół w Budir.
To świetna opcja dla osób, które chcą poczuć esencję Islandii w jeden dzień. I wtedy bez pośpiechu, za to z pięknymi widokami i spokojnym tempem zwiedzania.
Półwysep Snaefellsnes co zobaczyć – podsumowanie
Półwysep Snæfellsnes to jedno z tych miejsc na Islandii, które zostają w pamięci na długo. Dzięki swojej różnorodności krajobrazów i stosunkowo niewielkim odległościom stanowi idealny cel jednodniowej wycieczki. I to zarówno dla osób podróżujących samochodem, jak i tych, którzy wybierają wycieczki zorganizowane.
🌍Niezależnie od tego, czy marzysz o zobaczeniu majestatycznej góry Kirkjufell, dzikich czarnych plaż, czy chcesz wypatrywać fok w naturalnym środowisku – Półwysep Snæfellsnes z pewnością Cię nie zawiedzie. A jeśli dopiero planujesz swoją podróż na Islandię i zastanawiasz się, co zobaczyć – ten półwysep będzie świetnym początkiem.
📌 A jeżeli właśnie organizujecie Waszą podróż i szukacie najważniejszych informacji to zapraszam Was do mojego wpisu. Wyjaśniam tutaj jak przetrwać przy zmiennej pogodzie i wysokich cenach: Islandia – kiedy jechać, jak się przygotować, co zobaczyć – pogoda, ceny, wynajem samochodu
🪶 Trzymajcie się ciepło! Udanych lotów!